Kandalló
Tüzelőberendezés: lehet nyitott vagy zárt tűzterű. Lehet jó minőségű öntvény, vagy lemez kandallóbetét, KIVÁLÓ minőségű /német/ BRULA, SPARTHERM vagy KRATKI. Továbbá építhető a tűztér samott téglából. A kandalló tűztérben az égéskor keletkező füstgáz elvezetése kéményen keresztül történik. A tűztérbe (külső légbevezetés), vagy a helyiségbe levegőbevezetés szükséges! A megfelelő technológia alkalmazásával, lehetőség van a kandalló által termelt hő tárolására is!
LEHETŐSÉG SZERINT A HELYISÉG LÉGELLÁTÁSÁTÓL FÜGGETLEN KÜLSŐ-LEVEGŐ BEVEZETÉSSEL OLDJUK MEG.
A kandalló gyors felfűtést biztosít. Ma már az is biztosítható, hogy ne csak addig tartson a meleg, amíg ég a tűz, hanem a modern technológia alkalmazásával, megfelelő hőtároló kapacitás érhető el! BRULA cég füstjárati elem modul rendszerelemeiből. A samott kiváló tulajdonságával, tömegének köszönhetően hosszabb hőleadást és magasabb hatásfokot eredményez. A hagyományos kerámia kályhacsempék vagy hőtároló Brula falépítő lapokból épülő burkolat és a belső részek közt zárt a légtér. /KANDALLÓ TŰZTÉR-től függ! /
A MINDENKI ÁLTAL JÓL ISMERT LÉGFŰTÉSES KANDALLÓK ÉS CSERÉPKÁLYHÁK KEDVEZŐ TULAJDONSÁGAIT ÖTVÖZŐ ÉPÍTÉSI MÓDSZER. NYUGAT-EURÓPAI ORSZÁGOKBAN MÁR RÉGÓTA BEVÁLT, OPTIMÁLIS FŰTÉSI MEGOLDÁS.
A környezet fűtése nem a forró levegő áramoltatásával, hanem a hőtároló anyagokból készülő burkolattal valósul meg. A kandallóknál jellemzően gyorsan felszabaduló hőenergia az építményben akkumulálódik, és lágyan sugárzó, egyenletes melegként jelenik meg. A hagyományos samott vagy Brula hőtároló lapokból épülő burkolat festhető, vakolható, egyéb módon dekorálható. Kályhacsempékkel és egyedi kerámia elemekkel kiválóan ötvözhető, illetve a Duo-Therm fűtőszál beépítésével elektromosan is fűthető. Cserépkályha kellemes sugárzó hőjét adja vissza!
A SZERKEZETEN BELÜL TOVÁBBI AKKUMULÁCIÓS ANYAGOK VAGY FÜSTJÁRATKÉNT ALKALMAZOTT HŐHASZNOSÍTÓK HELYEZHETŐEK EL, AMELYEK NÖVELIK A HŐTÁROLÓ TÖMEGET, ÉS JAVÍTJÁK A HATÁSFOKOT. AZ ÍGY ÉPÜLT KANDALLÓK A TŰZ KIALVÁSA UTÁN MÉG HOSSZÚ ÓRÁKON ÁT MELEGÍTIK A KÖRNYEZETET.
Ezek a rendszerek jó
tulajdonságaiknak köszönhetően kiválóan alkalmasak a ma épülő házak komfortos
fűtésére. Kevés időráfordítást igényelnek, szakaszos üzemeltetéssel is jól funkcionálnak.
A látszatra kandallónak tűnő építmények a kályhák előnyeivel bírnak.
Az alábbi képsor különböző fűtési módozatok működésbeli különbségeit szemlélteti.
Az első ábrán egy hagyományos légfűtéses kandalló felépítése látható. A tűztér által felhevített levegő a burkolat tetején található szellőzőkön keresztül áramlik a lakótérbe.
A második kép esetén az elv ugyanaz, a tűztérbetét viszont vízteres hőcserélővel ellátott, ami a központi fűtés rendszerbe van integrálva. A teljesítmény egy része továbbra is hagyományos légfűtés formájában jelentkezik.
A harmadik ábra már érdekesebb, itt a betét tetején egy hőtároló rendszer van elhelyezve, ami a füstgáz energiáját úgy hasznosítja, hogy a felvett hőt elnyújtva adja át a külső köpenynek, ami minden esetben hőtároló képességű anyagból készül. Jól látható, hogy a burkolat teljesen zárt, így nem közvetlenül a levegőt melegítjük, hanem az egész kályhatestet. Működést és tömeget tekintve ez egy könnyebb kályhának felel meg.
Az utolsó képnél a különbség csak annyi, hogy a füstjárat a tűztér mellet van elhelyezve, amit a megszokottól eltérően szintén zárt légrés vesz körül. Ezzel a módszerrel nagyobb méretű és teljesítményű kályhák építhetőek kiváló hőtároló tulajdonsággal.
NAGY TELJESÍTMÉNYŰ HŐTÁROLÁS LÉGRÉSES KÁLYHA
BRULA NAGYTELJESÍTMÉNYŰ HŐTÁROLÓ KANDALLÓ ÉPÍTŐLAPOK
Az itt látható képek az ausztriai Sommerhuber kályhacsempegyárban készültek a kályhacsempegyár engedélyével.
KÖSZÖNÖM, HOGY ELOLVASTA!
HA KÉRDÉSE VAN SZÍVESEN SEGÍTEK! ANNUS ZOLTÁN kályhásmester. Zalaszentmihály, Kossuth L. 4. 8936. tel: +36 30 277 11 54. e-mail: annuszoli@gmail.com www.hibridkalyha.hu www.kalyhaszoli.hu